Skip to content ↓

 

Who's who at Varndean School?

For a comprehensive list of who's who at the school, please see the list of staff by department below. You may also wish to see our Senior Staff and Governors page.

 

Headteacher

  • Shelley Baker

    Headteacher

    Email

Lennox School

  • John Lamb

    Head of Lennox School, Assistant Headteacher

    Email
  • Sara Connolly

    Deputy Head of Lennox School, Science Teacher

    Email
  • Emma Sutton

    Lennox School Leader

    Email

Angelou School

  • Vicky Anstiss

    Head of Angelou School / Deputy Headteacher / Safeguarding Lead

    Email
  • Sam Whiteman

    Deputy Head of Angelou School, PE Teacher

    Email
  • Fiona Hall

    Angelou School Student Manager

    Email
  • Lorina Ventura

    Angelou School Leader

    Email

Russell School

  • Gareth Hughes

    Head of Russell School /Deputy Head teacher

    Email
  • Abigail Holder

    Deputy Head of Russell School

    Email

Turing School

  • Andy Roberts

    Head of Turing School

    Email
  • Georgina Maltby

    Deputy Head of Turing School, Technology teacher

    Email
  • Natasha Didcott

    Turing School Leader

    Email
  • Donna Mills

    Turing School Leader

    Email

Ellis School

  • Laura Fairbank

    Assistant Headteacher

    Email
  • Sandra Knights

    Head of Ellis School / Assistant Headteacher

    Email
  • Caroline Ball

    Ellis School Leader

    Email
  • Donna Mills

    Ellis School Leader

    Email

Administration

  • Jasmine Lewin-Hamilton

    Reception Team Leader

    Email
  • Karen Doherty

    Acting Reception Team Leader

    Email
  • Alex Beyfus

    Data & SIMS Manager

    Email
  • Pamela Fulton

    Admin Assistant: ILS

    Email
  • Sylvia Chinamora

    Washroom Supervisor

    Email
  • Teresa Dee

    School Governance Support Officer

    Email

Attendance & Safeguarding

  • Kerry Tester

    Deputy Safeguarding officer

    Email
  • Andrew Symes

    Educational Welfare Officer

    Email
  • Diane McNamara

    Attendance Officer

    Email

Art & Design

  • Helen Sevink

    Head of Art and Design

    Email
  • Sue Attia

    Art and Design Teacher

    Email
  • Claire Cossey

    Art and Design Teacher and Displays Coordinator

    Email
  • Claudia Sweeting

    Art and Design Teacher

    Email
  • Beverley Skingle

    Faculty Department Assistant: Art and Design

    Email

Business Studies

  • Fran Perry

    Lead Business Enterprise Teacher

    Email

Character Education

  • Amanda Carroll

    Careers Advisor

    Email

Computing

  • Maria Prasanna

    Lead Computing Teacher

    Email

Dance

  • Helen MacDonald

    Head of Dance

    Email
  • Phoebe Head

    Dance Teacher

    Email

Drama

  • Jolie Bartley

    Head of Drama

    Email
  • Jamie Trott

    Drama Teacher

    Email

English & Media Studies

  • Dawn Gillam

    Head of English

    Email
  • Miracle Weir

    English Teacher

    Email
  • David Fouracre

    Head of Media Studies and English Teacher

    Email
  • Nicole Hayes

    English Teacher

    Email
  • Elise James

    English Teacher, Raising Standards Team

    Email
  • James Rayment

    English Teacher

    Email
  • Lipi Sanyal

    English Teacher

    Email
  • Sarah Wenn

    English Teacher/Lead Professional

    Email
  • Kieran O'Sullivan

    English Teacher

    Email
  • Tatiana Khalfa

    English Teacher

    Email
  • Nikki Whiting

    English Intervention Teacher

    Email
  • Elaine Kiely

    Faculty/Departmental Assistant for English

    Email

Exams

  • Chris Manville

    Examinations Officer

    Email

Finance & HR

  • Lynn Hill

    Director of Finance and Operations

    Email
  • Ghyllan Farley

    Finance Officer

    Email
  • Simon Pang

    Pay Roll Officer

    Email

Geography

  • Kate Barnes

    Head of Geography

    Email
  • Lloyd Durbin

    Geography Teacher

    Email
  • Adam Michaels

    Geography Teacher

    Email

Heads Office and Marketing & Communications

  • Molly Goodchild

    Heads PA and Recruitment

    Email
  • Mel Thomas

    Head of External Relations

    Email

Health & Social Care

  • Aurelie Elder

    Head of Health and Social Care

    Email

History

  • Anita Turner

    Head of History

    Email
  • Nicola Wright

    History Teacher

    Email

Individual Learning Support Department and Inclusion

  • Judith Ford

    Assistant Headteacher Head of Progress and Learning

    Email
  • Emma Saadatzadeh

    Deputy Head of Progress and Learning

    Email

IT Services

  • Terry Bradford

    IT Network Manager

    Email
  • Ian Edwards

    Network Operations Manager

    Email
  • Adrian Lee

    IT Technician

    Email
  • Steve Howell

    Reprographics and Design Technician

    Email
  • Joseph Peck

    IT Apprentice

    Email

Languages

  • Lorraine Newman

    Head of Languages

    Email
  • Stacey Corken

    Languages Teacher

    Email
  • Suzanne Bryant

    Languages Teacher

    Email
  • Jenny Huggett

    Languages Teacher

    Email
  • Barbara Howard

    Languages Teacher

    Email
  • James Waite

    Languages Teacher

    Email

Library

  • Judith Hodson

    School Archivist

    Email
  • Beth Shanahan

    Reading Room Lead

    Email

Mathematics

  • Nicola Raven

    Head of Mathematics

    Email
  • Kieran Colverd

    Mathematics Teacher

    Email
  • Nigel Copp

    Mathematics Teacher

    Email
  • Noel German

    Mathematics Teacher

    Email
  • Antony Herbert

    Mathematics Teacher

    Email
  • Francis Wheeley

    Mathematics Lead Professional KS4

    Email
  • Enrique Varea Calvo

    Mathematics Teacher

    Email
  • Summaya Asif

    Mathematics Teacher

    Email

Medical Centre

  • Caroline Heath

    Medical Officer

    Email

Music

  • David Berliner

    Director of Music

    Email
  • Lorna Denman

    Music Teacher

    Email
  • Aidan Scanlon

    Performing Arts Technician

    Email

Physical Education

  • Calum Thomas

    Head of Physical Education

    Email
  • Angela Simmonds

    Teacher i/c of Girls P.E.

    Email
  • Tim Clarke

    Physical Education Teacher / IAG / Curriculum Development Manager

    Email
  • Thomas Lightfoot

    Physical Education Teacher

    Email
  • Stuart Tuck

    Physical Education Technician

    Email

Psychology, Sociology and Philosophy & Ethics

  • Sean Trelawny

    Religious Studies Teacher

    Email
  • Rebecca Sinclair

    Head of Religious Studies & Sociology

    Email
  • Karen Cooke

    Religious Studies Teacher

    Email
  • Dylan Owen

    Librarian, Psychology Teacher, Philosophy and Ethics Teacher, Religious Studies Teacher

    Email

School Counsellor

  • Luke Palmer

    School Counsellor

    Email

Science

  • Laura Bush

    Head of Science

    Email
  • Jacob Collins

    Science Teacher

    Email
  • Louise Tomlinson

    Science Teacher/Lead Professional

    Email
  • Andrew Timmins

    Science Teacher

    Email
  • Callum Brown

    Science Teacher

    Email
  • Naomi Wanstall

    Science Teacher

    Email
  • Ciara McGinley

    Science Teacher

    Email
  • Sara Connolly

    Science Teacher

    Email
  • Charlotte Clayton

    Science Teacher

    Email
  • Marie Hills

    Faculty Departmental Assistant for Science

    Email
  • Hazel Johnson

    Senior Science Technician

    Email
  • Emma Nolan

    Science Technician

    Email
  • Rhianna Ricketts

    Science Technician

    Email

Site Staff

  • Steve Devlin

    Site Manager

    Email

Teaching Assistants

  • Cathy Johnson

    Higher Level Teaching Assistant - Inclusion

    Email
  • Faye Baker

    Teaching Assistant

    Email
  • Hayley Cutting

    Teaching Assistant

    Email
  • Emma Muzio

    Higher Level Teaching Assistant - SEMH

    Email
  • Louise Julian

    Teaching Assistant

    Email
  • Marlina Matte

    Teaching Assistant

    Email
  • Hayley Lyford

    Teaching Assistant

    Email
  • Edgar Taljaard

    Teaching Assistant

    Email
  • Gail Miles

    Teaching Assistant

    Email
  • Cathy Workman

    Higher Level Teaching Assistant - Literacy and Access Arrangements

    Email
  • Zuzanna Bus

    Teaching Assistant

    Email
  • Dana Tester

    Teaching Assistant

    Email
  • Andrew Cheeseman

    Teaching Assistant

    Email

Technology

  • Stuart Davies

    Head of Technology

    Email
  • Tim Speller

    Head of Food Technology, Design Technology Teacher

    Email
  • Rachael Wood

    Design Technology Teacher

    Email
  • Malgorzata Piotrowicz

    Food Technician

    Email
  • Selina Carr

    Textiles/Art Technician

    Email

Other Staff