Skip to content ↓

Please see below for all our extra-curricular activities. These will be subjects to change in September 2021.

Monday

Before School 

None

Lunch Time 

Year 7 Band - 11:45 - 12:25 in D10

Accordion Title 

Year 7 Cricket with Mr Whiteman - 15:00 - 16:00 on Sand Astroturf
Year 7 Tennis with Mr Tuck & Mr Lightfoot - 15:00 - 16:00 in the Sports Hall
Intermediate Cycling (all years) with Mr Thomas - 15:00 - 16:00 on the Hard Court
Year 7 Junior Dance Company with Ms Head - 15:00 - 16:15 in the Dance Studio

 

Tuesday

Before School 

Orchestra (all years) - 8:00 - 8:35 in D9

Lunch Time 

None

After School 

Year 8 Cricket with Mr Whiteman - 15:00 - 16:00 on the Sand Astroturf
Athletics Track & Field (all years) with Mr Thomas, Mr Lightfoot, Mr Clarke & Mr Tuck - 15:00 - 16:00 on the Field
Enterprise Support Session for Enterprise students with Ms Perry - 15:05 - 16:05 in D27
ILS Homework Club for ILS students with Miss Miles & Mr Cheeseman - 15:00 - 16:30 in ILS

 

Wednesday

Before School 

Year 7 & 8 Voices - 8:00 - 8:35 in D10

Lunch Time
 

Year 10 & 11 Chamber Voices - 12:30 - 13:10 in D9
Year 7 Dance Club with Ms Head - 11:45 - 12:25 in the Dance Studio

After School 

Year 9 Cricket with Mr Lightfoot - 15:00 - 16:00 on the Sand Astroturf
Year 8 Tennis with Mr Tuck - 15:00 - 16:00 in the Sports Hall
Year 8 Rounders with Ms Chamberlain - 15:00 - 16:00 on the Hard Court
Year 9 Drama Club with Ms Bartley & Mr Trott - 15:00 - 16:00 in D32
Year 7 & 8 Cycling Club - 15:05 - 16:00 
Rock Factory (all years) - 15:20 - 16:00 in D10
ILS Homework Club for ILS students with Miss Miles & MR Cheeseman - 15:00 - 16:30 in ILS
Year 9 & 10 GCSE History Catch-up with Ms Turner - 15:15 - 16:15

 

Thursday

Before School 

Orchestra (all years) - 8:00 - 8:35 in D9

Lunch Time 

Year 9 Band - 11:45 - 12:30 in D10

After School 

Year 10 Cricket with Mr Lightfoot - 15:00 - 16:00 on the Sand Astroturf
Beginners Cycling (all years) with Mr Thomas - 15:00 - 16:00 on 3G Astroturf
Year 8 & 10 Tennis with Mr Clarke - 15:00 - 16:00 in the Sports Hall
Year 7 Rounders with Ms Chamberlain - 15:00 - 16:00 on the Hard Court
Year 10 Drama Club with Mr Talijaard & Mr Trelawny - 15:00 - 16:00 in D31
Year 7 Drama Club with Ms Bartley - 15:00 - 16:00 in the Amphitheatre
Year 8 Drama Club with Mr Trott - 15:00 - 16:00 in D32
Year 8 - 10 Astronomy Club with Ms Wanstall - 15:00 - 16:00 in D16
Year 9 Warhammer Club with Mr Collins - 15:00 - 16:00 in D14
ILS Homework Club for ILS students with Miss Miles & Mr Cheeseman - 15:00 - 16:30 in ILS
Year 8 Junior Dance Club with Ms Head - 15:00 - 16:15 in the Dance Studio

 

Friday

Before School 

Flute Group (all years) - 8:00 - 8:35 in D9

Lunch Time 

None

After School 

Year 10 GCSE/C-Vert PE - 15:00 - 16:00 in the Sports Hall
Year 9 Samba with Mrs Denman - 15:20 - 16:00 in the Amphitheatre